Dantų tiesinimas breketais yra viena dažniausių ortodontinių procedūrų, tačiau aplink ją vis dar sklando daugybė mitų. Kai kurie žmonės baiminasi, kad breketai gali pakenkti jų dantims, sukelti negrįžtamų pokyčių ar net susilpninti dantų emalį. Ar tai tiesa, ar tik perdėti gandai? Pažvelkime į dažniausiai pasitaikančius mitus ir sužinokime, kokia yra realybė.
Ar breketai iš tikrųjų kenkia dantų emaliui?
Vienas iš labiausiai paplitusių įsitikinimų yra tai, kad breketai gali pažeisti dantų emalį. Tiesa, kad nešiojant breketus aplink laikiklius gali kauptis apnašos, o netinkama burnos higiena gali sukelti demineralizaciją ir baltas dėmes ant dantų paviršiaus. Tačiau tai nėra pačių breketų kaltė. Jei tinkamai prižiūrėsite savo dantis ir reguliariai juos valysite, emalio pažeidimų galima išvengti. Ortodontai dažnai rekomenduoja specialias dantų valymo priemones, tokias kaip tarpdančių šepetėliai ir burnos skalavimo skysčiai, kurie padeda išlaikyti dantis sveikus.
Mitai apie dantų šaknų susitraukimą
Kitas dažnas mitas – breketai gali sukelti dantų šaknų susitraukimą. Tai yra dalinai tiesa: kai kuriais atvejais dantų šaknys gali truputį susitraukti, ypač jei breketai nešiojami ilgai arba jei dantys juda labai intensyviai. Tačiau tai yra retas ir dažniausiai nereikšmingas reiškinys, kuris neturi jokios įtakos dantų funkcijai ar sveikatai. Ortodontai stebi dantų judėjimą ir šaknų būklę per reguliarius vizitus bei rentgeno nuotraukas, kad įsitikintų, jog viskas vyksta pagal planą.
Ar breketai gali sukelti dantų jautrumą?
Kai kuriems žmonėms breketai gali sukelti laikiną dantų jautrumą, ypač kai jie yra pirmą kartą uždedami ar po reguliarių ortodontinių korekcijų. Tai yra visiškai normalu ir dažniausiai praeina per kelias dienas. Dantys tampa jautrūs dėl spaudimo, kurį breketai sukelia, siekdami juos judinti į tinkamą padėtį. Tačiau šis jautrumas yra laikinas ir nekelia ilgalaikio pavojaus dantims. Jei jautrumas išlieka ilgiau arba tampa skausmingas, verta kreiptis į ortodontą, kuris gali patikrinti, ar viskas yra gerai.
Dantenų sveikata: ką reikėtų žinoti?
Kai kurie žmonės mano, kad breketai gali pabloginti dantenų sveikatą. Iš dalies tai gali būti tiesa, jei dantys ir dantenos nėra tinkamai prižiūrimi. Apnašos, susikaupusios aplink breketus, gali sukelti dantenų uždegimą, patinimą ir net kraujavimą. Tačiau tinkama burnos higiena gali užkirsti kelią šioms problemoms. Be to, ortodontai dažnai pataria naudoti dantų siūlą ar specialius šepetėlius, kurie leidžia geriau išvalyti aplink breketus ir tarpdančius.
Ar breketai gali sukelti nuolatinį dantų judėjimą?
Vienas iš mitų yra tai, kad dantys, pašalinus breketus, gali pradėti judėti ir grįžti į ankstesnę padėtį. Tiesa ta, kad dantys gali šiek tiek pasislinkti po breketų nuėmimo, tačiau tam naudojami retenatoriai, kurie stabilizuoja dantų padėtį. Jei laikotės ortodonto nurodymų ir dėvite retenatorius, jūsų dantys išliks tiesūs. Taigi, tai nėra ilgalaikė problema, jei laikotės tinkamos priežiūros.
Apibendrinimas
Breketai nėra pavojingi dantims, jei procedūra atliekama atsakingai ir pacientas tinkamai prižiūri savo burnos higieną. Daugelis mitų apie breketų žalą yra perdėti arba pagrįsti netinkama priežiūra. Pasitarkite su savo ortodontu ir laikykitės visų jo rekomendacijų, kad galėtumėte džiaugtis sveika ir tiesia šypsena be jokių komplikacijų.