Kraujas šlapime, dar vadinamas hematurija, tai raudonųjų kraujo kūnelių buvimas šlapime, kuris gali rodyti įvairias sveikatos problemas. Šis simptomas gali kelti nerimą ir gali būti nuo gerybinių iki sunkių priežasčių, dėl kurių būtinas medicininis įvertinimas.
Hematurijos priežastys, pagrindiniai požymiai, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį, ir tai, kaip svarbu kreiptis į gydytoją, atsižvelgiant į tokius simptomus kaip kraujo kiekis ir lydintis skausmas, nagrinėjami šiame pranešime.
Kraujo šlapime priežastys
Kraujas šlapime, dar vadinamas hematurija, gali atsirasti dėl įvairių priežasčių, įskaitant šlapimo takų infekcijas (ŠTI), šlapimo pūslės ar inkstų akmenis ir gerybinę prostatos hiperplaziją.
Dažniausiai pasitaikančios priežastys yra ŠTI, kurios gali sukelti šlapimo sistemos uždegimą ir kraujavimą. Šlapimo pūslės ar inkstų akmenys gali sudirginti šlapimo takų gleivinę, todėl gali atsirasti kraujo. Kitos gerybinės hematurijos priežastys gali būti šlapimo pūslės uždegimas ir gerybinė prostatos hiperplazija, ypač vyresnio amžiaus vyrams.
Priešingai, kraują šlapime gali lemti ir rimtos būklės. Inkstų ligos, pavyzdžiui, glomerulonefritas, gali sukelti didelį kraujavimą, nes pažeidžiami inkstų filtravimo įrenginiai. Nelaimingų atsitikimų ar sporto traumų metu patirta trauma gali sukelti inkstų pažeidimą, o tokios ligos kaip endometriozė, šlapimo pūslės vėžys ir inkstų vėžys taip pat turi būti laikomos galimomis priežastimis.
Tam tikri vaistai ir gyvenimo būdo veiksniai taip pat gali sukelti hematuriją. Antikoaguliantai, tokie kaip aspirinas ir varfarinas, taip pat tokie vaistai kaip heparinas ir ciklofosfamidas gali padidinti kraujavimo polinkį.
Stiprus fizinis krūvis ir urologinių organų traumos taip pat gali prisidėti prie šios situacijos. Be to, situaciją gali dar labiau apsunkinti pagrindinės sveikatos problemos, pavyzdžiui, kraujo krešėjimo sutrikimai, įvairių šlapimo takų dalių infekcijos ir specifinės ligos, pavyzdžiui, pjautuvo formos ląstelių anemija.
Norint tinkamai diagnozuoti ir gydyti hematuriją, labai svarbu suprasti šias priežastis.
Pagrindinių simptomų atpažinimas
Matomas kraujas šlapime, kuriam būdingas rausvas, raudonas ar arbatos spalvos atspalvis, gali reikšti, kad reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją. Atpažįstant lydinčius simptomus, kai pasireiškia hematurija, labai svarbu nustatyti, ar reikia kreiptis į gydytoją.
Skausmingas šlapinimasis, kuriam būdingas diskomfortas tuštinantis, taip pat gali signalizuoti apie pagrindines problemas. Nereikėtų pamiršti ir tokių simptomų, kaip šlapinimosi skuba ir dažnesnis šlapinimasis.
Gali pasireikšti pilvo skausmas, ypač apatinėje pilvo dalyje arba nugaroje, kuris gali rodyti rimtesnę būklę. Kiti simptomai, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį, yra pykinimas ir vėmimas, karščiavimas ir šaltkrėtis, sumažėjusi šlapimo srovė, kuri gali reikšti obstrukciją arba infekciją. Nepilnas tuštinimosi pojūtis arba įtemptas šlapinimasis taip pat reikalauja skubaus medicininio įvertinimo.
Tam tikri simptomai gali rodyti sunkesnę pagrindinę būklę. Nepaaiškinamas svorio kritimas, kraujo krešuliai šlapime, stiprus pilvo ar nugaros skausmas ir sunkumai pradedant šlapintis yra nerimą keliantys požymiai.
Pertraukiamas kraujas šlapime, kai kraujas pasirodo retkarčiais, taip pat turėtų paskatinti nedelsiant kreiptis į gydytoją.
Svarbu suprasti, kad hematurija gali pasireikšti be kitų pastebimų simptomų, pavyzdžiui, mikroskopinės hematurijos, kuriai nustatyti reikia atlikti laboratorinius tyrimus, atvejais.
Nepriklausomai nuo simptomų sunkumo, bet kokį kraujo atsiradimą šlapime reikia vertinti rimtai ir nedelsiant kreiptis į gydytoją.
Galimi diagnostiniai tyrimai
<div class=”body-image-wrapper” style=”margin-bottom: 20px;”></div>
Išsamiai diagnozuojant hematuriją, gali būti atliekami įvairūs diagnostiniai tyrimai, kuriais siekiama nustatyti kraujo šlapime priežastis. Iš pradžių gali būti atliekamas šlapimo tyrimas, kurio metu nustatomi raudonieji ir baltieji kraujo kūneliai, baltymai ir patogenai. Šlapimo mėginys gali preliminariai patvirtinti hematurijos požymius, tačiau gali nepavykti atskirti raudonųjų kraujo kūnelių nuo kitų medžiagų, pavyzdžiui, mioglobino. Norint tai patvirtinti, atlikus mikroskopinį šlapimo tyrimą galima aptikti raudonųjų kraujo kūnelių, o atlikus šlapimo pasėlį galima patikrinti, ar nėra šlapimo takų infekcijų, galinčių sukelti hematuriją. Be to, šlapimo baltymų tyrimas gali padėti atskirti inkstų ir šlapimo takų priežastis.
Kraujo tyrimai gali būti labai svarbūs nustatant diagnozę. Atliekant bendrą kraujo tyrimą (BKT) galima nustatyti, ar nėra anemijos ir infekcijos, o nustatant kreatinino kiekį serume galima įvertinti inkstų funkciją. Komplemento baltymų tyrimai gali parodyti specifines inkstų ligas, pavyzdžiui, glomerulonefritą. Šlapimo kalcio ir karbamido azoto (BUN) tyrimai taip pat gali suteikti vertingos informacijos apie inkstų funkciją ir galimas hematurijos priežastis.
Atliekant intraveninę pielogramą (IVP) gali būti naudojami rentgeno spinduliai ir kontrastiniai dažai šlapimo takams vizualizuoti, o atliekant ultragarsinį tyrimą gali būti naudojamos garso bangos. Kompiuterinės tomografijos tyrimu galima aptikti tokias ligas kaip inkstų akmenys ar navikai.
Tiesioginio tyrimo metu atliekant cistoskopiją galima vizualizuoti šlapimo pūslę ir šlaplę ir atlikti tolesnes diagnostines procedūras, pavyzdžiui, biopsiją. Visos šios diagnostikos priemonės gali padėti išsamiai įvertinti hematuriją.
Paaiškintos gydymo galimybės
Veiksmingam hematurijos gydymui gali prireikti individualaus požiūrio, pagrįsto pagrindine jos priežastimi. Gydymo galimybės gali labai skirtis priklausomai nuo to, ar hematurija atsirado dėl infekcijų, akmenų, prostatos padidėjimo, inkstų ligų ar piktybinių navikų.
Bakterinių infekcijų atveju pirmiausia taikomi antibiotikai. Jei nustatomi inkstų ar šlapimo pūslės akmenys, akmenims suskaldyti ir pašalinti gali būti taikomos neinvazinės procedūros, tokios kaip ekstrakorporalinė smūginės bangos litotripsija (ESWL) arba ureteroskopija.
Pacientams, patiriantiems su padidėjusia prostata susijusių simptomų, gali būti naudingi vaistai, skirti prostatos dydžiui mažinti. Inkstų ligų atvejais gydymas gali būti įvairus – nuo vaistų iki labiau invazinių priemonių, tokių kaip dializė ar chirurginės intervencijos.
Priklausomai nuo vėžio stadijos ir tipo, vėžio gydymo galimybės gali būti įvairios: chemoterapija, spinduliavimas arba chirurginis išpjovimas. Specializuota priežiūra dažnai gali apimti siuntimus pas nefrologus arba urologus, kurie gali atlikti išsamų vertinimą ir parengti gydymo planus.
Šis komandinis požiūris gali apimti pagrindinių požymių stebėjimą, kūno svorio vertinimą ir edemų tikrinimą, taip pat reguliarius šlapimo tyrimus ir kraujospūdžio vertinimą, ypač esant nepaaiškinamai hematurijai.
Neinvazinės procedūros, pavyzdžiui, cistoskopija, gali padėti ištirti šlapimo pūslę ir šlaplę, o diagnostiniai vaizdavimo metodai, įskaitant kompiuterinę tomografiją ir ultragarsą, gali padėti vizualizuoti pagrindines problemas. Esant gyvybei pavojingam kraujavimui, gali prireikti atlikti intervencinę radiologinę embolizaciją.
Prevencinės priemonės, tokios kaip geriamasis vanduo, reguliari rizikos grupės asmenų stebėsena ir pacientų švietimas apie rizikos veiksnius, taip pat gali padėti veiksmingai valdyti kraujavimą.
Kada kreiptis pagalbos
<div class=”body-image-wrapper” style=”margin-bottom: 20px;”></div>
Jei šlapime yra kraujo krešulių, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją , nes tai rodo galimą skubią pagalbą. Jei kraują šlapime lydi negalėjimas šlapintis arba stiprus skausmas, būtina skubi pagalba. Tokie simptomai, kaip karščiavimas, šaltkrėtis ar stiprus pilvo skausmas kartu su hematurija, taip pat reikalauja skubaus įvertinimo.
Bet koks matomas kraujas šlapime, net ir šiek tiek pakitusi spalva, turėtų paskatinti kreiptis į gydytoją. Neįprasti šlapimo spalvos pokyčiai, skausmas ar diskomfortas šlapinimosi metu ir dažnas noras šlapintis verčia atlikti tolesnius tyrimus. Nugaros ar pilvo skausmą, susijusį su hematurija, reikia įvertinti nedelsiant.
Tam tikros būklės reikalauja ypatingo dėmesio, pavyzdžiui, asmenys, kuriems yra buvę šlapimo takų infekcijų ar inkstų akmenų, turėtų kreiptis į gydytoją, jei aptinkama kraujo. Jei šeimoje yra sirgusių šlapimo takų ligomis, būtina skubiai atlikti medicininę apžiūrą.
Be to, neseniai atlikus intensyvų fizinį krūvį, šlapime gali atsirasti kraujo, kuris, nors dažnai būna gerybinis, vis tiek reikalauja gydytojo įvertinimo.
Nuolatinis ar pasikartojantis kraujas šlapime, neatsižvelgiant į lydinčius simptomus, reikalauja išsamaus medicininio įvertinimo. Asmenys, sergantys inkstų ligomis arba tie, kuriems gresia šlapimo takų problemos, neturėtų delsti kreiptis pagalbos.
Galiausiai bet kokius neaiškumus dėl kraujo šlapime priežasties reikėtų spręsti pasikonsultavus su gydytoju.
Pabaigai
Jei šlapime yra kraujo, arba hematurija, būtina skubiai atlikti medicininį įvertinimą dėl galimų sveikatos problemų. Tiksliai diagnozei ir gydymui labai svarbu nustatyti priežastis ir susijusius simptomus. Diagnostiniai tyrimai gali padėti nustatyti tinkamą intervenciją, o atsižvelgiant į pagrindinę būklę galimi įvairūs gydymo būdai. Siekiant užtikrinti veiksmingą gydymą ir išvengti komplikacijų, būtina laiku kreiptis į gydytoją, ypač tais atvejais, kai hematurija yra nuolatinė arba lydi sunkūs simptomai.Hematurijos priežastys, pagrindiniai požymiai, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį, ir tai, kaip svarbu kreiptis į gydytoją, atsižvelgiant į tokius simptomus kaip kraujo kiekis ir lydintis skausmas, nagrinėjami šiame pranešime.