Skip to content

Kalendra: kodėl ši vaistažolė nusipelno vietos jūsų mityboje

Kalendra – tai aromatingas žolinis augalas, plačiai naudojamas kulinarijoje, pasižymintis išskirtiniu skoniu ir naudingomis maistinėmis savybėmis. Joje gausu vitaminų ir mineralų, ji palaiko širdies sveikatą, stiprina imuninę sistemą ir palengvina virškinimą.

Įspūdingas kalendros maistinis profilis, nauda sveikatai, galimas vaidmuo reguliuojant cukraus kiekį kraujyje ir mažinant uždegimus, taip pat veiksmingi būdai, kaip ją įtraukti į savo patiekalus, nagrinėjami šiame pranešime.

Maistinis kalendros profilis

coriander s nutritional benefits

Kalendra gali būti labai naudinga sveikatai ir įvairiapusiškai naudojama kulinarijoje. Ją sudaro dvi pagrindinės formos: lapai ir sėklos, kurių kiekviena pasižymi unikalia maistine sudėtimi.

Viename puodelyje žalių kalendrų lapų yra apie 0,92 kcal, juose yra 0,09 g baltymų, 0,02 g visų lipidų (riebalų) ir 0,15 g angliavandenių. 0,11 g skaidulų kiekis yra minimalus, todėl jie negali būti pagrindinis skaidulų šaltinis, bet vis tiek gali prisidėti prie bendro mitybos raciono.

Kalendros sėklose yra daugiau koncentruotų maistinių medžiagų: 100 g jų yra 2,1 g baltymų, 0,5 g visų lipidų ir 3,7 g angliavandenių. Be to, sėklose yra 2,8 g skaidulinių medžiagų, todėl jos gali būti naudingos virškinimo sistemai.

Kalendroje gausu vitaminų ir mineralinių medžiagų: 100 g jos yra nemažai vitamino A (337 µg), vitamino C (27 mg) ir vitamino K (310 µg). 100 g yra kalio (521 mg) ir geležies (1,77 mg), kurie gali padėti atitinkamai širdies ir kraujagyslių bei hematologinei sveikatai.

Įtraukdami kalendrą į savo racioną, galite ne tik pagerinti skonį, bet ir gauti daugybę svarbių maistinių medžiagų, kurios palaiko bendrą savijautą.

Sveikatos išmokų apžvalga

Į savo mitybos racioną įtraukdami kalendrą galite gauti daug naudos sveikatai, įskaitant geresnę širdies sveikatą, geresnę smegenų veiklą, geresnį virškinimą ir stipresnę imuninę sistemą.

Kalendra gali pasižymėti diuretinėmis savybėmis, kurios palengvina natrio ir vandens pertekliaus pasišalinimą iš organizmo ir gali padėti reguliuoti kraujospūdį. Ji taip pat gali mažinti cholesterolio kiekį kraujyje, taip skatindama širdies ir kraujagyslių sistemos gerovę.

Antioksidacinis žolės poveikis gali padėti kovoti su uždegimu ir oksidaciniu stresu, kurie yra susiję su širdies ligomis.

Kalbant apie neurologinę sveikatą, kalendra gali pasižymėti priešuždegiminėmis savybėmis, kurios gali apsaugoti nuo Parkinsono ir Alzheimerio ligų. Neuroprotekcinis kalendros ekstraktų poveikis gali padėti apsaugoti nervų ląsteles nuo pažeidimų ir pagerinti atmintį.

Be to, vaistažolė gali būti perspektyvi valdant nerimą ir gerinant kognityvines funkcijas.

Kalendros vaidmuo virškinimui ir žarnyno sveikatai yra svarbus. Ji gali padėti detoksikacijai ir kepenų valymui, o jos antimikrobinės savybės gali padėti kovoti su bakterinėmis ir grybelinėmis infekcijomis.

Be to, kalendra tradiciškai naudojama kovai su parazitais ir bendrai virškinimo sistemos sveikatai gerinti.

Cukraus kiekio kraujyje reguliavimas

glucose level management strategies

Įrodyta, kad kalendra yra labai naudinga cukraus kiekio kraujyje reguliavimui, ypač didinant jautrumą insulinui ir padedant valdyti diabetą.

Jos veiklieji junginiai gali imituoti insulino poveikį, skatindami gliukozės įsisavinimą ir gerindami medžiagų apykaitos procesus.

Į mitybą įtraukta kalendra gali padėti stabilizuoti cukraus kiekį kraujyje ir tapti natūraliu diabeto valdymo būdu.

Cukraus kiekio kraujyje nauda

Kalendra gali padėti reguliuoti cukraus kiekį kraujyje ir mažinti cukraus kiekį kraujyje, ypač sergant cukriniu diabetu. Daugybė tyrimų rodo jos veiksmingumą, o kalendros ekstraktai pasižymi dideliu potencialu gerinant gliukozės pernešimą ir skatinant insulino sekreciją.

Tyrimo tipas Pagrindinės išvados Mechanizmas
Tyrimai su gyvūnais Gali sumažinti cukraus kiekį kraujyje 4 mmol/l per 6 valandas Gali padidinti fermentų aktyvumą
Ekstrakto veiksmingumas Gali stimuliuoti insulino sekreciją priklausomai nuo dozės Gali suaktyvinti gliukozės apykaitą
Mechanizmas Gali turėti antihiperglikeminį poveikį per junginio iškrovą Antioksidacinės savybės gali sumažinti uždegimą

Atlikus tyrimus su gyvūnais ir žmonėmis, kalendros sėklos gali padėti reguliuoti cukraus kiekį kraujyje. Jos sudedamosios dalys, įskaitant etanolį, gali prisidėti prie į insuliną panašios v

eiklos ir palengvinti gliukozės apykaitą. Be to, antioksidantų kiekis gali padėti mažinti oksidacinį stresą ir taip stiprinti bendrą sveikatą.

Nors kalendra yra labai naudinga, asmenys, kurių kraujyje yra mažas cukraus kiekis arba kurie vartoja vaistus nuo diabeto, turėtų atsargiai ją vartoti. Koriandro naudojimas įvairiuose patiekaluose gali būti natūralus būdas palaikyti sveiką cukraus kiekį kraujyje.

Jautrumo insulinui gerinimas

Kalendra gali labai pagerinti jautrumą insulinui, todėl asmenims, turintiems atsparumą insulinui arba sergantiems antrojo tipo diabetu, pagerėja cukraus kiekio kraujyje kontrolė. Kalendra pagerina gliukozės pasisavinimą periferiniuose audiniuose, ypač raumenyse ir riebaliniame audinyje, todėl gliukozė geriau įsisavinama.

Be to, kalendros vandeninis ekstraktas gali stimuliuoti insulino sekreciją iš kasos B-ląstelių, taip dar labiau palengvindamas glikemijos kontrolę.

Kalendra gali slopinti gliukozidazę ir amilazę – fermentus, skatinančius gliukozės išsiskyrimą virškinimo trakte, ir taip mažinti cukraus kiekį kraujyje po valgio. Joje esantys polifenoliai ir flavonoidai gali sustiprinti glikolizę ir padidinti gliukozės 6-fosfatazės aktyvumą, kuris yra svarbus gliukozės apykaitai.

Klinikiniu požiūriu, vartojant kalendrų, gali pastebimai sumažėti cukraus kiekis kraujyje nevalgius ir insulino kiekis serume, taip pat pagerėti atsparumo insulinui homeostatinio modelio vertinimas (HOMA-IR).

Be to, kalendros antioksidacinės savybės gali padėti sušvelninti oksidacinį stresą, kuris skatina atsparumą insulinui. Nors kalendra gali būti papildoma priemonė cukraus kiekiui kraujyje mažinti, asmenys, ypač tie, kurie vartoja vaistus nuo diabeto, turėtų būti atsargūs, kad išvengtų galimos hipoglikemijos.

Cukrinio diabeto valdymo parama

Į mitybos racioną įtraukta kalendra gali labai padėti gydyti diabetą, nes padeda reguliuoti cukraus kiekį kraujyje. Tyrimai rodo, kad kalendros sėklos ir ekstraktai gali pasižymėti antihiperglikeminėmis savybėmis, kurios gali sumažinti cukraus kiekį kraujyje. Pavyzdžiui, vienkartinė kalendros sėklų ekstrakto dozė cukriniu diabetu sergančioms žiurkėms gali sumažinti cukraus kiekį kraujyje taip pat efektyviai kaip glibenklamidas, įprastas vaistas nuo diabeto.

Be to, kalendra gali padidinti insulino gamybą ir skatinti sveiką žarnyno judėjimą, o tai dar labiau padeda stabilizuoti cukraus kiekį kraujyje. Dėl mažo glikemijos indekso (GI) ji gali būti idealus pasirinkimas diabetinei dietai, nes padeda išvengti cukraus kiekio kraujyje šuolių.

Toliau pateiktoje lentelėje apibendrinama pagrindinė kalendros nauda cukriniam diabetui gydyti:

Nauda Mechanizmas Įtraukimas su maistu
Cukraus kiekio kraujyje mažinimas Gali skatinti fermentus pašalinti cukrų iš kraujo Įmaišykite į dals, kario ar ryžių patiekalus
Insulino reguliavimas Gali padidinti insulino išsiskyrimą iš kasos ląstelių Gerkite kalendros sėklų vandenį ryte
Didelis skaidulų kiekis Gali skatinti sotumo jausmą ir virškinimo sistemos sveikatą Pamirkykite sėklas per naktį, kad pasigamintumėte vandens

Dėl šių savybių kalendra gali tapti vertingu cukriniu diabetu sergančių žmonių mitybos papildymu.

Imuninės sistemos palaikymas

Daug antioksidantų ir svarbiausių vitaminų turinti kalendra gali sustiprinti organizmo gebėjimą gaminti antikūnus, taip sustiprindama jo gynybinius mechanizmus prieš patogenus. Antimikrobinės žolės savybės gali padėti kovoti su bakterinėmis ir grybelinėmis infekcijomis, taip sumažinant virškinamojo trakto problemų ir kvėpavimo takų negalavimų riziką.

Kalendros sudėtyje yra svarbiausių imunitetą stiprinančių junginių, tokių kaip kvercetinas ir terpinenas, kurie gali palaikyti imunitetą ir pasižymėti neuroprotekciniu poveikiu. Be to, jos sudėtyje esantys vitaminas C ir magnis gali būti dar naudingesni sveikatai, nes šios maistinės medžiagos yra labai svarbios geriausiai imuninės sistemos funkcijai.

Tyrimai parodė, kad kalendros lapų ekstraktai gali pasižymėti stipriu antioksidaciniu poveikiu, užkertančiu kelią laisvųjų radikalų žalai ląstelėms ir mažinančiu oksidacinį stresą.

Be to, priešuždegiminiai kalendros junginiai gali būti labai svarbūs mažinant lėtinį uždegimą, kuris gali pakenkti imuninei sveikatai. Šios savybės taip pat gali palengvinti artrito simptomus ir apsaugoti nuo neurologinių ligų, tokių kaip Alzheimerio ir Parkinsono ligos.

Slopindama nepageidaujamus oksidacijos procesus ir šalindama laisvuosius radikalus, kalendra gali padėti palaikyti stiprų imuninį atsaką.

Įtraukdami kalendrą į savo mitybą ne tik suteiksite jai skonio, bet ir stipriai sustiprinsite imuninę sistemą, todėl ji yra vertingas sveikos gyvensenos priedas.

Širdies sveikatos gerinimas

cardiovascular wellness enhancement

Kalendra gali stiprinti širdies sveikatą mažindama kraujospūdį, gerindama cholesterolio kiekį kraujyje ir teikdama bendrą naudą širdies ir kraujagyslių sistemai. Reguliarus kalendros vartojimas gali lemti sveikesnę širdį dėl įvairių mechanizmų.

Koriandra gali padėti reguliuoti kraujospūdį sąveikaudama su kalcio jonais ir neuromediatoriumi acetilcholinu, kuris atpalaiduoja kraujagysles. Jos diuretinės savybės gali padėti pašalinti natrio perteklių ir taip dar labiau sumažinti kraujospūdį. Be to, kalendros sėklos gali sumažinti MTL (blogojo) cholesterolio kiekį ir padidinti DTL (gerojo) cholesterolio kiekį, kuris yra labai svarbus širdies sveikatai.

Pateikiame koriandro naudos širdžiai santrauką:

Naudos Mechanizmas Poveikis
Kraujospūdžio valdymas Sąveikauja su kalcio jonais; diuretinis poveikis Gali mažinti kraujospūdį
Cholesterolio kiekio gerinimas Gali sumažinti MTL; gali padidinti DTL Gali sumažinti aterosklerozės riziką
Antioksidacinės savybės Gali pašalinti laisvuosius radikalus; gali sumažinti uždegimą Gali sumažinti širdies ligų riziką
Mitybos poveikis Daug vitamino K; daug ląstelienos Gali palaikyti bendrą širdies sveikatą

Įtraukus kalendrą į savo mitybą, ji gali būti labai naudinga širdies ir kraujagyslių sistemai, įskaitant geresnį kraujo lipidų profilį ir mažesnį uždegimą. Dėl šių širdžiai palankių savybių kalendra yra būtinas subalansuotos mitybos priedas idealiai širdies sveikatai palaikyti.

Smegenų sveikatos apsauga

Koriandrai būdingas neuroprotekcinis antioksidacinis poveikis, kuris labai svarbus apsaugant smegenis nuo oksidacinio streso.

Tokie junginiai, kaip linalolis ir linalilacetatas, prisideda prie geresnių kognityvinių funkcijų, nes mažina uždegimą ir skatina neuronų sveikatą.

Todėl kalendros įtraukimas į mitybos racioną gali palaikyti bendrą smegenų sveikatą ir kognityvinį gyvybingumą.

Neuroprotekcinis antioksidacinis poveikis

Kalendra gali teikti neuroprotekcinę naudą, įskaitant oksidacinio streso mažinimą, apsaugą nuo neurodegeneracinių ligų ir galimą atminties stiprinimą. Tyrimai rodo, kad kalendroje gausu antioksidantų, kurie gali padėti kovoti su oksidaciniu stresu, turinčiu esminę reikšmę užkertant kelią ląstelių pažeidimams, susijusiems su tokiomis ligomis kaip Alzheimerio ir Parkinsono ligos. Priešuždegiminės savybės taip pat gali padėti mažinti smegenų uždegimą ir palaikyti bendrą smegenų sveikatą.

Koriandro ekstraktas gali apsaugoti nuo nervinių ląstelių pažeidimų, kuriuos sukelia vaistų sukeliami traukuliai, ir tai rodo jo neuroprotekcines savybes. Be to, jis pasižymi perspektyviu atminties stiprinimo poveikiu, todėl gali būti naudojamas su atmintimi susijusiems sutrikimams gydyti.

Toliau pateiktoje lentelėje apibendrinama pagrindinė neuroprotekcinė kalendros nauda:

Savybė Išmokos
Antioksidacinis aktyvumas Gali sumažinti oksidacinį stresą ir ląstelių pažeidimus
Priešuždegiminis poveikis Gali apsaugoti nuo neurodegeneracinių ligų
Atminties gerinimas Gali būti taikomas gydant Alzheimerio ligą
Neuroprotekcija tyrimuose Tyrimų su gyvūnais įrodymai apie nervinių ląstelių apsaugą

Įtraukdami kalendrą į savo mitybą ne tik suteiksite jai skonio, bet ir galėsite aktyviai palaikyti kognityvinę sveikatą ir apsaugoti smegenis nuo su amžiumi susijusio silpnėjimo.

Kognityvinių funkcijų gerinimas

Kalendra gali pagerinti kognityvines funkcijas, pagerinti erdvinę atmintį, sumažinti darbinės ir orientacinės atminties klaidų skaičių ir sutrumpinti užduočių atlikimo laiką. Tyrimai rodo, kad kalendros ekstraktas gali teikti neuroprotekcinę naudą, apsaugodamas nervų ląsteles nuo pažeidimų po vaistų sukeltų priepuolių ir galimai užkirsdamas kelią kognityvinių funkcijų pablogėjimui.

Lakusis kalendrų aliejus taip pat gali pasižymėti anksiolitiniu ir antidepresiniu poveikiu, palaikyti kognityvinę sveikatą atkuriant oksidacinę pusiausvyrą smegenyse. Jis gali sušvelninti nerimo simptomus ir pagerinti bendrą psichinę savijautą, skatindamas elgesį, panašų į tą, kurį sukelia diazepamas.

Istoriškai kalendra buvo vertinama tradicinėje medicinoje dėl atmintį gerinančių savybių ir smegenų funkcijos apsaugos, ankstyvojoje ajurvedoje ir ankstyvosios moderniosios Anglijos receptuose.

Atsižvelgiant į įvairiapusę naudą – nuo erdvinės atminties gerinimo iki neuroprotekcijos nuo streso – kalendros įtraukimas į mitybą gali būti vertingas kognityvinių funkcijų ir smegenų sveikatos palaikymas.

Priešuždegiminis poveikis

health benefits of inflammation

Priešuždegiminis kalendros poveikis gali būti labai svarbus gydant įvairius sveikatos sutrikimus. Tyrimai rodo, kad kalendros aliejaus ekstrakto dariniai, ypač fenoliniai junginiai ir flavonoidai, gali atlikti svarbų vaidmenį slopinant uždegimą. Svarbu tai, kad uždegimą skatinančių citokinų, tokių kaip TNF-α ir IL-6, slopinimas, taip pat NF-κB aktyvacijos mažinimas pabrėžia kalendros gebėjimą veiksmingai reguliuoti uždegimą.

Kalendros biologiškai aktyvūs junginiai, įskaitant linalolį ir geranilo acetatą, gali sumažinti azoto oksido (NO), pagrindinio uždegimo tarpininko, kiekį. Be to, ši žolė gali turėti įtakos įvairiems uždegimo keliams, įskaitant ciklooksigenazę-2 (COX-2), todėl jos veikimo mechanizmai yra įvairūs. Šis priešuždegiminis poveikis gali būti priklausomas nuo koncentracijos, o idealus poveikis stebimas esant tam tikram skiedimui nuo 0,16 iki 0,3 mg/ml.

Koriandro priešuždegiminių savybių pritaikymas gali būti platus. Pavyzdžiui, koriandro ekstraktai gali būti veiksmingi mažinant pilvo skausmą dirgliosios žarnos sindromu (DŽS) sergantiems pacientams ir gali būti naudingi dermatologiniu požiūriu, gydant lengvus odos bėrimus, pavyzdžiui, dermatitą.

Be to, neuroprotekcinis poveikis, apsaugantis nuo oksidacinio streso ir uždegimo, gali būti naudingas smegenų sveikatai. Širdies ir kraujagyslių sveikata taip pat gali pagerėti dėl sumažėjusių rizikos veiksnių, tokių kaip aukštas kraujospūdis ir padidėjęs MTL cholesterolio kiekis.

Vėžio rizikos mažinimas

Į kalendrą atkreiptas dėmesys dėl jos galimo vaidmens mažinant vėžio riziką, visų pirma dėl jos antioksidacinių savybių ir gebėjimo slopinti vėžinių ląstelių augimą.

Daug tokių junginių kaip kvercetinas ir terpinenas padeda neutralizuoti laisvuosius radikalus ir sumažinti oksidacinį stresą, kuris yra labai svarbus vėžio vystymuisi.

Be to, tyrimai rodo, kad kalendrų ekstraktai gali veiksmingai slopinti įvairių vėžinių ląstelių dauginimąsi ir taip prisidėti prie mažesnio sergamumo tam tikrais vėžiniais susirgimais.

Antioksidaciniai veiksmai prieš vėžį

Į subalansuotą mitybą įtraukta kalendra gali būti labai naudinga sveikatai, ypač mažinant vėžio riziką. Šioje žolelėje gausu antioksidantų, kurie gali būti labai svarbūs kovojant su laisvaisiais radikalais, galinčiais pažeisti ląsteles ir sukelti vėžį.

Tyrimai rodo, kad kalendros antioksidacinės savybės gali padėti sumažinti įvairių vėžinių susirgimų riziką dėl uždegimo mažinimo ir oksidacinio streso mažinimo.

Pagrindiniai kalendros antioksidacinio poveikio privalumai:

  • didelis antioksidantų kiekis kalendroje kovoja su laisvaisiais radikalais.
  • Padeda sumažinti oksidacinį stresą, todėl gali sumažėti vėžio rizika.
  • Laboratoriniais tyrimais susietas su sumažėjusiu uždegimu ir sulėtėjusiu vėžinių ląstelių augimu.
  • Kalendros ekstraktas gerokai sumažina MMP-2 ir u-PA aktyvumą vėžinėse ląstelėse.
  • Tyrimų su gyvūnais metu nustatyta, kad mityba, praturtinta kalendromis, mažiau metastazuoja vėžio regionuose.

Šios išvados rodo, kad kalendros įtraukimas į mitybą gali būti aktyvus būdas stiprinti bendrą sveikatą ir mažinti vėžio riziką dėl jos stipraus antioksidacinio poveikio.

Vėžio ląstelių augimo slopinimas

Kalendra gali reikšmingai slopinti vėžinių ląstelių augimą ir patvirtinti jos, kaip mitybos komponento, potencialą mažinant vėžio riziką. Kalendros aktyvieji junginiai, ypač kalendros šaknų ekstraktas ir α-linalolis, gali būti veiksmingi prieš įvairias vėžinių ląstelių linijas, įskaitant skrandžio ir prostatos vėžį.

Kalendros šaknų ekstraktas gali ypač slopinti BGC-823 skrandžio vėžio ląstelių proliferaciją ir invaziją, moduliuodamas svarbiausius signalinius kelius, tokius kaip β-kateninas ir TGF-β/SMAD. Be to, kalendros šaknies etilacetatinis ekstraktas gali pasižymėti stipriu antiproliferaciniu poveikiu dėl didelio fenolinių medžiagų kiekio. Tyrimai rodo, kad prostatos vėžio ląstelių (PC-3 ir LNCaP) migracija ir invazinės savybės gali sumažėti, kai jos apdorojamos kalendros ekstraktu.

Toliau pateiktoje lentelėje apibendrintas kalendros poveikis vėžinių ląstelių augimui:

Vėžio tipas Kalendros poveikis Veikimo mechanizmas
Skrandžio vėžys Ląstelių proliferacijos ir invazijos slopinimas β-katenino ir TGF-β/SMAD keliai
Prostatos vėžys Sumažėjęs kolonijų susidarymas Invazinių genų mažesnė reguliacija
Ląstelių migracija Sumažėjęs įbrėžimų gijimo gebėjimas Epitelio-mezenchiminio virsmo (EMT) slopinimas
Fenolinių medžiagų kiekis Stiprus antiproliferacijos poveikis Didelė koncentracija etilacetato ekstrakte
Terapinis potencialas Galimas naudojimas vėžio gydymui Reikalingi tolesni tyrimai

Į mitybą įtraukta kalendra gali padėti sumažinti vėžio riziką, o tai rodo jos perspektyvų gydomąjį panaudojimą.

Parama virškinimo sveikatai

gut wellness assistance program

Palaikyti virškinimo sistemos sveikatą gali padėti į mitybą įtraukta kalendra. Šis augalas ne tik skatina virškinimo fermentų gamybą, bet ir gali būti naudingas visai virškinamojo trakto gerai savijautai.

Reguliarus kalendros vartojimas gali sumažinti pilvo pūtimą ir virškinimo sutrikimus, o jos antispazminės savybės gali padėti atpalaiduoti susitraukusius virškinamojo trakto raumenis ir sumažinti diskomfortą.

Toliau išdėstyti svarbūs kalendros teigiami poveikiai virškinimo sistemai:

  • Stimuliuoja virškinimo fermentų gamybą: gerina maistinių medžiagų skaidymą ir įsisavinimą.
  • Mažina pilvo pūtimą ir virškinimo sutrikimus: Padeda palengvinti įprastus virškinimo sutrikimus.
  • Lengvina virškinimo diskomfortą: Veikia kaip antispazminis vaistas, atpalaiduojantis virškinamojo trakto raumenų susitraukimus.
  • Gerina žarnyno sveikatą: Skatina palankią aplinką naudingoms žarnyno bakterijoms.
  • Mažina IBS simptomus: Klinikiniai tyrimai rodo, kad pacientams, sergantiems dirgliosios žarnos sindromu, sumažėja pilvo skausmų stiprumas ir dažnumas.

Be šių privalumų, virškinimo sistemą gali dar labiau nuraminti kalendros vėsinantis poveikis ir lakūs eteriniai aliejai, tokie kaip linaloolis ir geranilo acetatas.

Šie junginiai gali padėti sumažinti pykinimą ir vėmimą, todėl kalendra yra vertingas priedas virškinimo sutrikimų turintiems žmonėms.

Detoksikacinės savybės

Kalendra gali pagerinti virškinimo sveikatą ir atlikti svarbų vaidmenį organizmo detoksikacijos procesuose. Ši žolė pasižymi unikaliomis chelatinėmis savybėmis, kurios gali veiksmingai prisijungti prie sunkiųjų metalų, pavyzdžiui, švino, palengvinti jų išsiskyrimą ir sumažinti švino sankaupas audiniuose. Ši funkcija gali būti labai svarbi sveikatai palaikyti, ypač aplinkoje, užterštoje sunkiaisiais metalais.

Be to, kalendra gali pagerinti inkstų funkciją, nes padeda šalinti toksinus ir užkerta kelią jų pažeidimams, taip sumažindama inkstų akmenligės riziką. Jos diuretinės savybės gali padidinti šlapimo išsiskyrimą, taip dar labiau padedant inkstų detoksikacijai.

Be to, kalendra gali stiprinti kepenų sveikatą, nes skatina tulžies gamybą ir saugo kepenų ląsteles nuo oksidacinio streso, nes turi daug antioksidantų, įskaitant tokius junginius kaip linalolis.

Kalendroje esantys fenoliniai junginiai gali prisidėti prie bendro detoksikacijos veiksmingumo, optimizuoti medžiagų apykaitą ir sušvelninti uždegimą. Į mitybą įtraukta kalendra taip pat gali padėti numesti svorio, nes išplauna toksinus, mažina vandens susilaikymą ir gerina virškinimą.

Be to, šios žolės anksiolitinės savybės gali užtikrinti psichinę detoksikaciją, padidinti emocinį atsparumą ir sumažinti streso lygį.

Praktinis kalendros panaudojimas detoksikacijai: jos galima dėti į maistą, ruošti kalendros arbatą inkstams valyti arba gaminti detoksikacinius gėrimus, kuriuose kalendra derinama su kitais sveikatai naudingais ingredientais.

Akių sveikatos privalumai

vision improvement and protection

Kalendra yra labai naudinga akių sveikatai, visų pirma dėl gausaus vitaminų kiekio ir antioksidacinių savybių.

Vitaminas A palaiko regėjimą ir padeda palaikyti akių drėgmę, o antioksidantai apsaugo nuo oksidacinio streso, dėl kurio gali pablogėti regėjimas.

Be to, su kalendra susijusi nauda odos sveikatai gali netiesiogiai prisidėti prie bendros akių gerovės, stiprindama organizmo apsaugą nuo įvairių akių ligų.

Regėjimo palaikymas

Koriandros gali pagerinti akių sveikatą dėl svarbių maistinių medžiagų, ypač beta karotino, kurį organizmas gali paversti vitaminu A. Ši svarbi maistinė medžiaga labai svarbi idealiam regėjimui palaikyti, nes maitina tinklainę, palaiko akių drėgmę ir apsaugo nuo įvairių su akimis susijusių ligų.

Koriandro nauda regėjimui palaikyti gali būti tokia:

  • Vitamino A konversija: kalendroje esantis beta karotenas gali virsti vitaminu A, kuris yra labai svarbus akių sveikatai.
  • Drėgmės palaikymas: Vitaminas A gali padėti palaikyti drėgmę akyse ir išvengti sausumo.
  • Infekcijų gydymas: Tradiciškai kalendra gali būti naudojama akių infekcijoms gydyti, ypač vaikams.
  • Apsauga nuo pažeidimų: augalo maistinės medžiagos gali padėti apsaugoti akis nuo oksidacinio streso ir pažeidimų.
  • Bendra akių sveikata: Dėl turtingo maistinių medžiagų profilio kalendra gali prisidėti prie bendros akių sveikatos.

Įtraukdami kalendrą į savo mitybą, galite pagerinti skonį ir labai pagerinti akių sveikatą, kad regėjimas išliktų ryškus ir aiškus.

Apsauga nuo antioksidantų

Antioksidacinė apsauga gali būti labai svarbi palaikant akių sveikatą. Įvairios kalendroje esančios maistinės medžiagos gali labai prisidėti prie šio apsauginio poveikio. Kalendroje gausu antioksidantų, tokių kaip terpinenas, kvercetinas ir tokoferoliai, kurie gali veiksmingai kovoti su laisvaisiais radikalais, galinčiais pažeisti akių ląsteles. Be to, ji yra vertingas vitamino A šaltinis, kuris gyvybiškai svarbus akių sveikatai ir aklumo prevencijai, o vitaminas C gali pagerinti geležies įsisavinimą ir sušvelninti oksidacinį stresą.

Toliau pateiktoje lentelėje apibendrinama pagrindinė antioksidacinė kalendros nauda akių sveikatai:

Antioksidantinė sudedamoji dalis Nauda akių sveikatai Papildoma funkcija
Terpinenas Gali apsaugoti tinklainę nuo pažeidimų Antimikrobinės savybės
Kvercetinas Gali sumažinti oksidacinį stresą Priešuždegiminis poveikis
Tokoferoliai Gali užkirsti kelią ląstelių pažeidimams Palaiko odos sveikatą
Vitaminas A Gali palaikyti akių drėgmę Gali apsaugoti nuo naktinio aklumo
Vitaminas C Gali padėti įsisavinti geležį Gali sustiprinti bendrą imuninės sistemos funkciją

Į savo mitybos racioną įtraukdami kalendrą, galite gerokai sustiprinti savo akių sveikatą, nes ji suteikia svarbių maistinių medžiagų ir apsauginių antioksidantų, taip padėdama išvengti su amžiumi susijusių akių ligų.

Nauda odos sveikatai

Ši universali žolelė yra ne tik aromatingas patiekalų priedas, bet ir suteikia įvairios naudos odai. Turtinga antioksidantų, vitaminų ir mineralų, kalendra gali atlikti svarbų vaidmenį atjauninant ir apsaugant odą.

Pagrindinė kalendros nauda odos sveikatai gali būti:

  • gerina odos elastingumą: Apsaugo ląsteles nuo oksidacinio streso.
  • Mažina smulkias linijas ir raukšles: Atideda senėjimo požymių atsiradimą ir palaiko drėgmę.
  • Drėkina odą: Dėl sudėtyje esančių maistingųjų medžiagų suteikia odai būtinos drėgmės.
  • Detoksikuoja odą: Pašalina kenksmingus nešvarumus ir skaistina veido odą.
  • Gydo spuogus: Kontroliuoja riebalų gamybą ir veiksmingai šalina nešvarumus.

Be to, priešuždegiminės kalendros savybės gali sušvelninti sudirgimus ir gydyti tokias ligas kaip egzema ir nudegimai saulėje.

Korandros naudojimas odos priežiūros procedūrose – veido paketuose ir kaukėse – gali sustiprinti jos poveikį, todėl ji yra vertingas odos atjauninimo ingredientas.

Įtraukę kalendrą į savo mitybą ir odos priežiūros režimą, galite pastebimai pagerinti savo odos sveikatą.

Odos ir plaukų gyvybingumas

Kalendros gali pamaitinti ir odą, ir plaukus, suteikdamos daugybę privalumų, kurie pagerina gyvybingumą ir išvaizdą. Turtingas vitaminų ir antioksidantų, kalendrų aliejus gali labai prisidėti prie galvos odos sveikatos, apsaugodamas nuo tokių infekcijų kaip pleiskanos ir seborėjinis dermatitas. Jo priešgrybelinės savybės gali veiksmingai naikinti pleiskanas sukeliančius grybelius, mažinti niežulį ir pleiskanojimą.

Be to, reguliariai masažuojant galvos odą kalendrų aliejumi galima stimuliuoti kraujotaką, skatinti plaukų augimą ir stiprinti plaukų folikulus. Koriandrų aliejus gali padėti kovoti su plaukų slinkimu dėl savo antioksidacinių savybių, kurios gali sustiprinti plaukų šaknis ir sumažinti retėjimą. Aliejus ne tik maitina, bet ir suteikia plaukams daugiau žvilgesio, nes išlygina plaukų kutikules ir sumažina garbanojimąsi, todėl plaukai tampa žvilgantys.

Dėl antiseptinių ir antimikrobinių savybių kalendra gali užtikrinti išskirtinį odos gyvybingumą. Ji gali apsaugoti nuo UVB spinduliuotės daromos žalos, taip sumažindama saulės spindulių daromos žalos riziką ir skatindama bendrą odos sveikatą. Dėl priešuždegiminių savybių kalendra gali būti veiksminga gydant aknę ir kitas uždegimines odos ligas.

Be to, kalendros sėklos gali būti naudojamos kaip natūralus šveitiklis, veiksmingai šalinantis negyvas odos ląsteles ir skatinantis gaivią veido odą. Į grožio režimą kalendrą galima įtraukti naudojant įvairius preparatus, pavyzdžiui, plaukų kaukes arba šveitimo šveitiklius, pagamintus iš maltų kalendros sėklų.

Šios priemonės gali ne tik pagerinti odos tekstūrą, bet ir detoksikuoti odą, absorbuoti riebalų perteklių ir spręsti tokias problemas kaip dermatitas ir egzema. Todėl kalendros gali būti naudingos odos ir plaukų gyvybingumui palaikyti.

Širdies ir kraujagyslių sveikata

heart health improvement strategies

Įtraukdami kalendrą į savo mitybą, galite pagerinti širdies ir kraujagyslių sveikatą. Šis augalas gali būti naudingas širdies sveikatai. Tyrimai rodo, kad gyventojai, vartojantys daug kalendros, gali rečiau sirgti širdies ligomis, o tai rodo, kad ši žolelė gali būti profilaktinis mitybos komponentas.

Pagrindinė kalendros nauda širdies ir kraujagyslių sistemai gali būti tokia:

  • gerina cholesterolio kiekį kraujyje: Koriandro sėklos gali sumažinti MTL (blogojo) cholesterolio kiekį ir padidinti DTL (gerojo) cholesterolio kiekį.
  • Kraujospūdžio mažinimas: Koriandra, veikdama kaip natūralus diuretikas, gali padėti sumažinti kraujospūdį, nes iš organizmo išplauna natrio perteklių.
  • Antioksidacinis poveikis: kalendroje esantys antioksidantai gali kovoti su oksidaciniu stresu, sukeliančiu širdies ligas.
  • Mažina trigliceridų kiekį: vartojant kalendrą gali pagerėti trigliceridų kiekis, o tai dar labiau sumažina širdies ir kraujagyslių ligų riziką.
  • Priešuždegiminės savybės: Koriandro gebėjimas mažinti uždegimą gali apsaugoti endotelį – esminį širdies ir kraujagyslių sveikatos barjerą.

Šie privalumai kartu pabrėžia, kaip svarbu įtraukti kalendrą į širdžiai sveiką mitybą.

Gerindama cholesterolio kiekį kraujyje, mažindama kraujospūdį ir užtikrindama antioksidacinę apsaugą, kalendra gali būti vertingas sąjungininkas, skatinantis širdies ir kraujagyslių sveikatą.

Šios žolelės vartojimas ne tik praturtina skonį, bet ir labai prisideda prie ilgalaikės širdies sveikatos.

Svorio valdymo pagalba

Dėl įvairiapusės naudos sveikatai kalendra gali būti vertingas sąjungininkas veiksmingai reguliuojant svorį. Kalendra gali palengvinti detoksikaciją, kuri yra labai svarbi idealiems medžiagų apykaitos procesams. Gerdami kalendros prisotintą vandenį, žmonės gali pašalinti toksinus, kurie gali trukdyti numesti svorio, taip pagerindami medžiagų apykaitos efektyvumą ir skatindami kalorijų deginimą.

Koriandro sėklos gali palaikyti kepenų veiklą, kuri būtina tinkamam riebalų metabolizmui. Dar vienas svarbus privalumas – geresnė virškinimo sistemos būklė, nes kalendra gali skatinti virškinimo fermentų ir sulčių gamybą, palengvinti pilvo pūtimą ir dujų kaupimąsi, kurie gali trukdyti veiksmingai kontroliuoti svorį.

Koriandroje esančios skaidulos gali prisidėti prie reguliaraus žarnyno judėjimo, padidinti maistinių medžiagų įsisavinimą ir sumažinti vandens susilaikymą, o tai dar labiau prisideda prie svorio metimo pastangų.

Geriant kalendros ir kmynų vandenį gali būti slopinamas apetitas, todėl natūraliai sumažėja suvartojamų kalorijų kiekis. Ši virškinimo priemonė gali ne tik padėti kontroliuoti persivalgymą, bet ir pagerinti maistinių medžiagų įsisavinimą, todėl kiekviena kalorija yra svarbi.

Be to, kalendroje gausu antioksidantų, kurie gali padėti kovoti su ląstelių pažeidimais ir uždegimais, taip pagerindami bendrą sveikatą – tai labai svarbus svorio valdymo veiksnys.

Koriandro naudojimas maiste

coriander enhances meal flavors

Ši universali prieskoninė žolelė gali pagerinti patiekalų skonį ir būti naudinga sveikatai. Šį universalų augalą galima lengvai įtraukti į įvairius patiekalus, pagerinant jų skonį ir maistinę vertę. Nuo gyvybingų salotų iki sočių pagrindinių patiekalų – unikalus kalendros žemės ir citrusinių vaisių natų derinys gali papildyti įvairius ingredientus.

Apsvarstykite galimybę kalendrą naudoti toliau nurodytais būdais:

  • Salotos ir sriubos: Naudokite ją morkų ir kalendrų sriubai arba gaivinančioms pomidorų, agurkų ir kalendrų salotoms.
  • Mėsos ir jūros gėrybių patiekalai: savo išskirtiniu skoniu pagardinkite vištieną su kokosų prieskoniais ir koriandrų menkę, todėl jis puikiai tinka lėtai troškinant ėrieną ir vištieną.
  • Užkandžiai ir garnyrai: Sukurkite aštrų citrinų ir kalendrų humusą arba derinkite jį su traškiais kopūstų lapais chaat, kad pagamintumėte puikų užkandį.
  • Desertai ir gėrimai: Koriandro užuominomis pagardinkite sausainius ir keksiukus arba ištirkite, kaip jį naudoti agurkų ir koriandro džino su toniku gaivinančiame kokteilyje.
  • Ankštinės daržovės ir grūdai: pagardinkite ankštinių daržovių skonį citrininiu kalendros atspalviu, o į avinžirnių mėsainius įmaišykite kalendros, kad jie būtų maistingi.

Įtraukdami kalendrą į patiekalus ne tik pagerinsite skonį, bet ir suteiksite daug sveikatai naudingų medžiagų, todėl ši žolelė yra nepakeičiama kiekvienoje virtuvėje.

Nesvarbu, ar eksperimentuojate su naujais receptais, ar tobulinate tradicinius mėgstamus, kalendrą verta įtraukti į savo kulinarinį repertuarą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *